Vi følger boligmarkedet i og omkring Sakskøbing og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler
VORES By Sakskøbing følger boligmarkedet i og omkring Sakskøbing. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:
Bregnevej 16 solgt for 1.695.000 kr.
Boligen overtages af DTMH Holding ApS den 12. maj. Køberen har betalt 1.695.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 9.576 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 830.000 og boligen er derfor handlet til 104% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 6 værelser på i alt 177 kvm. og er opført i 1965. Grunden er på 720 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Sakskøbing
Thorsensvej 12, Kartofte solgt for 695.000 kr.
Boligen overtages af Dean Heinrich Stigsen Hansen den 08. maj. Køberen har betalt 695.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 4.455 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 930.000 og boligen er derfor handlet til 25% under den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 3 værelser på i alt 156 kvm. og er opført i 1817. Grunden er på 9.534 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Nykøbing Falster
Nystedvej 65, Hegningen solgt for 300.000 kr.
Boligen overtages af Hvid Ventilation Montage ApS den 30. april. Køberen har betalt 300.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 2.521 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 600.000 og boligen er derfor handlet til 50% under den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 3 værelser på i alt 119 kvm. og er opført i 1885. Grunden er på 1.631 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Møller Jensen, Maribo
Hejredevej 8, Slemminge solgt for 255.000 kr.
Boligen overtages af Dennis Kjærsgaard Skoglund den 08. maj. Køberen har betalt 255.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 2.713 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 520.000 og boligen er derfor handlet til 51% under den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 94 kvm. og er opført i 1932. Grunden er på 927 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Møller Jensen, Maribo